Legenda świętego Walentego

Historia walentynek, jak i jej patron owiane są tajemnicą. Wiemy, że od dawna luty obchodzony jest jako miesiąc romantyków, a walentynki jakie znamy dzisiaj zawierają ślady zarówno chrześcijaństwa jak i tradycji rzymskiej. Ale kim był święty Walenty i jak jest związany z tym starożytnym obrzędem.
Kościół katolicki uznaje co najmniej trzech różnych świętych o imieniu Walenty lub Valentinus, z których wszyscy prowadzili życie męczeńskie. Jedna z legend twierdzi, że Walenty był kapłanem, który służył w III wieku w Rzymie. Kiedy cesarz Klaudiusz II postanowił, że samotni mężczyźni są lepszymi żołnierzami bez żon i rodzin, dlatego zakazał zawierania małżeństw w młodym wieku. Walenty zdał sobie sprawę z niesprawiedliwości dekretu i przeciwstawił się Klaudiuszowi i kontynuował zawieranie małżeństw młodych kochanków w tajemnicy. Kiedy cesarz dowiedział się o czynach kapłana, skazał go na śmierć.

Gdzie są obchodzone walentynki?

Poza Stanami Zjednoczonymi, walentynki obchodzone są w Kanadzie, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Australii i wielu innych krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii święto zakochanych powszechnie zaczęło być powszechnie obchodzone w 17 wieku. W połowie 18 wieku, obrzęd ten wskoczył na wyższy poziom, zaczęto wymieniać się specjalnymi przygotowanymi na to święto miłosnymi kartkami, na których często ręcznie wypisane były wierszyki. Gotowe kartki były łatwym sposobem, by ludzie mogli wyrażać swoje emocje w czasie, gdy wstydzili się wyznać swojego uczucia w stosunku do drugiej osoby. Tak właśnie też rozpoczęto pocztowe wysyłanie kartek miłosnych.

Podsumowanie

Istnieje mnóstwo teorii na temat historii święta zakochanych. Każdego 14 lutego w większościach krajach na świecie, cukierki, kwiaty i inne prezenty wymieniane są pomiędzy najbliższymi. Dziś to święto bardzo napędzane jest przez media i nie zawsze chodzi w nich o to co jest najważniejsze, czyli miłość. Warto jeśli mamy ukochaną osobę, podarować jej prezent, który sprawi, że na pewno poczuje się lepiej. A jaką formę prezentu wybierzemy, zależy od nas samych!