Informatyka na całym świecie od kilkudziesięciu lat plasuje się na liście najlepszych i najbardziej opłacalnych zawodów na świecie. Wiele informatyków, bez studiów i innych tytułów zarabia więcej od najlepiej dyplomowanych specjalistów od innych dziedzin. Dodatkowo jest to zawód, którego można samemu nauczyć się w domu (w większości przypadków).  Jednak nadal, pomimo dużych zarobków specjalistów IT oraz wielu wolnych miejsc w firmach, dużo osób twierdzi, że ten zawód za kilkanaście lat nie będzie potrzebny, ponieważ większość rzeczy ulegnie automatyzacji – w tym programowanie.  To twierdzenie jest bardzo mylne – w tym artykule dowiecie się dlaczego.

Programowanie nie zostanie zautomatyzowane

Nawet jeżeli sztuczna inteligencja zostanie dopracowana i wniesiona na wyższy poziom – to nadal nie zastąpi dobrego programisty, przynajmniej przez kilkadziesiąt lat. Programowanie wymaga myślenia logicznego, abstrakcyjnego oraz umiejętności naprawiania błędów, którą nie koniecznie da się zautomatyzować. Nawet jeżeli stworzone zostaną maszyny do programowania – to kod napisany przez nie nadal będzie musiał być zatwierdzany przez programistę. Maszyny nadal nie są na aż takim poziomie rozwoju, żeby mogły zagrozić programistom, web developerom, grafikom oraz montażystom filmów. Nawet jeżeli ta sytuacja ulegnie zmianie, to…

Informatyk będzie musiał czuwać nad automatyzacją

Przypuśćmy, że wszystko w informatyce zostanie zautomatyzowane i zastąpione przez maszyny – nawet programowanie. Nie można zostawić bez nadzoru takich rzeczy, ponieważ szansa na to, że wyjdzie błędny kod z takiej automatyzacji jest bardzo duża. Nadal jest też szansa na to, że ogólnie coś się popsuje. Kto w takiej sytuacji jest potrzebny? Dobry informatyk, który będzie zdolny do naprawienia ewentualnych błędów.

Informatycy w innych dziedzinach

Automatyzacja wielu innych rzeczy ciągle postępuje, na przykład fabryk czy samochodów. Takie rzeczy nie mogą być pozostawione bez nadzoru – musi nad nimi czuwać ktoś, kto jest obeznany w temacie. Jak wiadomo – automatyzacja bazuje na komputerach, które zresztą są wszędzie. Czyli będąc informatykiem, bez problemu zostaniemy zatrudnieni jako osoba nadzorująca pracę maszyn w fabrykach, lub też jako tester aut autonomicznych – czyli tego, o czym jest głośno w Ameryce.