Od kiedy telefony komórkowe z dużą mocą obliczeniową oraz systemem Android bądź też iOS stały się zwykłym sprzętem, dostępnym dla każdego, to laptopy straciły sporo na popularności. Większość osób potrzebuje sprzętu mobilnego po to, by być w stałym kontakcie z innymi osobami – do reszty zadań korzystają z tradycyjnego komputera. W tym wpisie przeczytacie o tym, co jest lepszym wyborem – tradycyjny komputer czy mobilny laptop.

Największy plus komputera – wydajność

Na rynku znajdziemy bardzo wydajne laptopy, jednak laptop o podobnej wydajności do komputera ze średniej półki – czyli np. takiego z procesorem I5 7400 oraz kartą graficzną GTX 1050 TI – będzie od niego dużo droższy. Czym jest to spowodowane? Do ceny samych podzespołów w laptopie trzeba doliczyć też koszt matrycy, obudowę, klawiaturę, touchpada, głośniki i wiele innych różnych wbudowanych dodatków do laptopa – a komputer jest po prostu komputerem, bez dodatków. Jednak nawet jeżeli kupimy monitor z wysokiej półki, dobrej jakości klawiaturę oraz myszkę – to nadal koszt takiego zestawu wyjdzie nam taniej niż podobny laptop. Taki jest urok urządzeń mobilnych – za wygodę trzeba płacić.

Największy plus laptopa – mobilność

Zdecydowanie największą zaletą laptopów jest to, że są mobilne. Bezproblemowo możemy z nimi się poruszać komunikacją miejską a nawet rowerem. Dzięki temu że na rynku jest wiele różnych toreb na laptopy na sto procent znajdziemy jakąś pasującą do naszego laptopa – a wtedy jego transport będzie już bajecznie prosty. I to właśnie to powoduje, że nawet pomimo „nieopłacalności” cenowej wiele osób decyduje się na zakup laptopa. Możliwość korzystania z bardzo wydajnego sprzętu opartego na architekturze która pozwala na uruchamianie tradycyjnych windowsowych programów połączona z możliwością korzystania w terenie, na zewnątrz, w kawiarni lub w innym dowolnym miejscu powoduje, że laptop nadal jest świetnym wyborem – pod warunkiem że go potrzebujemy. Jeżeli jednak w innym miejscu niż swoje własne mieszkanie nie musicie korzystać z komputera – to po co kupować laptopa?